Vi har haft lidt travlt siden Julecup på U16 Pigeholdet, så vi nåede desværre ikke at lægge et indlæg ind på hjemmesiden om Køge-kampen inden næste kamp, som så var i går mod Roskilde.
MEN vi vandt jo over Køge med hele 9 mål, selvom Køge på ingen måde er et dårligt hold.
Hvis vi lige skal skrue tiden lidt tilbage for at få det hele med, så er vi jo rykket op i Eliten. Det er i sig selv en stor præstation, da man skal blive blandt de 5 bedste 1’ere ud af 7 puljer.
Vi er altså i en pulje nu, hvor holdene er et trin bedre end dem, som vi mødte før jul, og det synes vi godt, at vi kunne mærke i går, da vi mødte Roskilde. Vi kan ikke forvente sejr hver gang nu. Vi må tage én kamp ad gangen, og gøre det bedste vi kan i denne. Der kommer til at blive kamp om pointene i denne pulje.
Rent forsvarsmæssigt var Roskilde godt organiseret. De formåede at udfordre os på bedste vis. Målene kom ikke let, men de kom dog :-) Derfor var 1. Halvleg også jævnbyrdig hele vejen igennem. Vi kæmper godt for det i både forsvar og angreb. Alligevel mangler vi lidt timing i vores tacklinger, der betyder at vi ikke får lavet så mange spilstop som vi gerne vil. I angrebet starter vi stille og roligt. Vi bliver ofte stoppet af et spilstop inden vi får trukket 2 til os og skabt en overtalssituation. Første halvleg slutter meget retvisende lige.
Som kampen skrider frem nærmer vi os dog langsomt den optimale timing især i tacklinger og presspilsituationer. Det gør vi, netop fordi vi opsøger det ved den fight og iver, som pigerne kom ind til kampen med fra start.
Vi trækker stille og roligt fra i 2. Halvleg. Det afgørende bliver, at vi finder den før omtalte timing i forsvarsspillet, der gør at vi kan lave spilstop efter spilstop, som fører til et målløst Roskilde angreb. Derpå kan vi løbe kontra eller starte det etablerede angrebsspil op på ny. Dette lykkedes også oftere nu end i 1. Halvleg. Vi kommer foran med 5 inden Roskilde får reduceret til sidst til slutresultatet 22-18.
Vi føler at vi har udviklet os meget og opnået resultater, som vi kan være tilfredse med. Samtidig er vi også opmærksom på at holdet kan rykke ”taget” endnu højere op. Ment på den måde at vi vil fortsætte udviklingen og først toppe til april, når sæsonen slutter, og vi tager til Holstebro Cup med et smil på læben. Vi skal bibeholde den ydmyge og fightervillige indstilling, samtidig med at vi har det sjovt og er med der hvor det er sjovt.
Tak for opbakningen. Husk at I er vores 8. spiller på banen ;-) Husk det især på Lolland på søndag! Når vi krydser vandet, bliver udebanen altid det sværere, så en opfordring herfra skal lyde til at tage med og nyde en dag med 11 seje piger og 2 engagerede trænere. Det kan kun blive underholdende ;-)